Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Z pozoru niegroźny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania się silnika i w konsekwencji do poważnej usterki. Elementy najbardziej narażone na wycieki to: chłodnica, przewody chłodnicy, zbiorniczek wyrównawczy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod samochodem widoczna jest plama płynu chłodniczego, należy przerwać jazdę, zadzwonić po lawetę i odstawić auto na wymianę przeciekającego elementu.

Jeżeli kierowca ma pewne obawy co do szczelności układu chłodzenia, a wskazówka temperatury płynu chłodzącego pokazuje znacznie wyższe wskazania, znalezienie źródła wycieku nie powinno być problemem. Warto też zwrócić uwagę na obecność plam płynu chłodzącego pod samochodem.

 

Gdzie wycieka płyn chłodniczy?

  • Chłodnica chłodnica to spory element, na którym łatwo zauważyć ewentualne wycieki, które kwalifikują ją do wymiany.
  • Przewody chłodnicy – przewody łączące silnik z chłodnicą również ulegają zużyciu i po pewnym czasie mogą przeciekać. Wyciek może być ledwo zauważalny, jak również duży i intensywny. Węże z czasem kruszeją i słabną, co zwiększa ich podatność na uszkodzenia. Często zdarza się to w autach, w których użytkownicy dawno nie wymieniali płynu chłodzącego.
  • Pompa wody – płyn chłodniczy może też wyciekać przez uszkodzoną pompę wody. Wycieki z pompy najłatwiej zauważyć gdy silnik pracuje, ale często są też widoczne kiedy jednostka napędowa nie jest uruchomiona. Na przykład w postaci białych zacieków.
  • Korek chłodnicy – w niektórych przypadkach wyciek płynu chłodzącego pojawia się również w okolicach korka chłodnicy. Korek może stracić szczelność i nie utrzymywać odpowiedniego ciśnienia. W takiej sytuacji obniża się temperatura wrzenia płynu, a przez nieszczelność mogą wydostawać się również opary płynu.

chłodnica

Co zrobi mechanik?

Mechanik sprawdza szczelność wszystkich elementów układu chłodzenia. Może też skontrolować ciśnienie w układzie.

Dlaczego usunięcie problemów z układem chłodzenia jest tak ważne?

Kłopoty z układem chłodzenia wpływają na podwyższenie temperatury silnika i mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. W wyniku przegrzania głowica może popękać przepuszczając płyn chłodzący do oleju. Taka mieszanka dość szybko spowoduje awarię silnika. Jeżeli temperatura płynu chłodzącego znacząco wzrasta, a pod samochodem można znaleźć jego plamy, to trzeba jak najszybciej odwiedzić warsztat – najlepiej na lawecie – na kontrolę i naprawę układu chłodzenia. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy i uniknąć awarii w trakcie jazdy.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Pozostawienie samochodu z niesprawnym hamulcem ręcznym jest dość ryzykowne, ponieważ nawet zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje że samochód się nie przemieści. Problemy z hamulcem ręcznym powodowane są przez rozregulowanie układu, uszkodzoną lub zapieczoną śrubę regulacyjną czy...

więcej

Co zrobić, gdy silnik chodzi głośniej niż zawsze?

Co zrobić, gdy silnik chodzi głośniej niż zawsze?

Nagła głośniejsza niż zazwyczaj praca silnika może sygnalizować jego poważny problem. W większości przypadków niedomagania silnika objawiają się m.in. dudnieniem czy stukami. Spowodowane może być to tak błachą przyczyną jak zużyte świece zapłonowe, a także poważniejszymi jak uszkodzony tłumik...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka niskiego ciśnienia oleju?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka niskiego ciśnienia oleju?

Gdy zaświeci się kontrolka niskiego ciśnienia oleju jedyna rzecz jaką powinno się zrobić, to zatrzymać samochód. Olej silnikowy odpowiada za utrzymanie zaworów, tłoków i korbowodów w dobrym stanie. Jeżeli tego oleju zabraknie, lista elementów do wymiany może zrobić się na prawdę długa. Jeżeli...

więcej

Co zrobić, gdy pali się kontrolka hamulca?

Co zrobić, gdy pali się kontrolka hamulca?

 Kontrolka hamulca najczęściej świeci się z powodu zaciągniętego hamulca ręcznego i ma za zadanie ostrzeganie przed rozpoczęciem jazdy. Może być równie dobrze wywołana przez uszkodzony przełącznik, niezupełnie opuszczoną dźwignię hamulca, zablokowany hamulec, niski poziom płynu hamulcowego...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę