Co zrobić, gdy świeci się kontrolka niskiego ciśnienia oleju?

Gdy zaświeci się kontrolka niskiego ciśnienia oleju jedyna rzecz jaką powinno się zrobić, to zatrzymać samochód. Olej silnikowy odpowiada za utrzymanie zaworów, tłoków i korbowodów w dobrym stanie. Jeżeli tego oleju zabraknie, lista elementów do wymiany może zrobić się na prawdę długa. Jeżeli zaświeci się kontrolka niskiego ciśnienia oleju zjedź z drogi, zgaś silnik i wezwij pomoc drogową. Jazda z brakiem smarowania może doprowadzić do bardzo poważnych awarii silnika.

 

Dlaczego pali się kontrolka niskiego ciśnienia oleju?

  • Niski poziom oleju - może byś spowodowany wyciekiem oleju z układu, lub spalaniem oleju przez silnik.
  • Awaria czujnika ciśnienia oleju - czujnik ten odpowiada za pomiar ciśnienia oleju w silniku. W przypadku jego awarii może zapalić się kontrolka ciśnienia oleju. Może być on powodem świecenia kontrolki nawet, gdy silnik pracuje normalnie i nie wydaje dziwnych dźwięków.
  • Awaria pompy oleju - z upływem czasu pompa oleju ulega zużyciu, a w rezultacie nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia oleju, które skutkuje zapaleniem kontrolki. W przypadku tej awarii kontrolka zapala się przeważnie podczas pracy na biegu jałowym lub podczas hamowania.

dlaczego pali sie kontrolka oleju

Jak to się robi:

Pojawienie się samej kontrolki niskiego ciśnienia oleju wymaga diagnostyki. Mechanik sprawdza potencjalne miejsca ubytku oleju i pracę układu smarowania. Powinien także uzupełnić poziom oleju, tak, aby silnik nie pracował dłużej z nieodpowiednim smarowaniem.

Jak jest to ważne?

Jazda ze świecącą kontrolką niskiego ciśnienia oleju oznacza, że silnik nie ma odpowiedniego smarowania. Współpracujące ze sobą metalowe elementy silnika nie są w stanie bezawaryjnie pracować bez smarowania, dlatego brak ciśnienia oleju może doprowadzić np. do zatarcia silnika.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Z pozoru niegroźny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania się silnika i w konsekwencji do poważnej usterki. Elementy najbardziej narażone na wycieki to: chłodnica, przewody chłodnicy, zbiorniczek wyrównawczy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod...

więcej

Co zrobić, gdy poziom oleju jest niski?

Co zrobić, gdy poziom oleju jest niski?

Zbyt niski poziom oleju silnikowego może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika i kosztownej naprawy, dlatego najlepiej jak najszybciej umówić się do warsztatu. Do obniżenia poziomu oleju może doprowadzić wyciek oleju przez nieszczelność układu, zużyte pierścienie tłokowe, prowadnice...

więcej

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu...

więcej

Typowe usterki silnika

Typowe usterki silnika

Silnik stanowi serce każdego samochodu. Aby jednak prawidłowo funkcjonowało, trzeba o nie dbać. Z reguły silniki benzynowe nie należą do problemowych, za to często usterkom ulega cały osprzęt wokół nich. Jakich awarii możesz się spodziewać? I co zrobić, gdy już się przydarzą?  

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę