Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu nie pogłębiania usterki warto umówić się do warsztatu chociaż na kontrolę.

Każde nienaturalne trzęsienie lub wibracje silnika są powodem do niepokoju. Może to być coś tak prostego jak stare świece zapłonowe, które prowadzą do nierównomiernej pracy silnika, lub coś poważniejszego jak zużyte lub uszkodzone uchwyty silnika. Może to być także spowodowane usterkami wewnątrz silnika, które mogą okazać się kosztowne.

 

Przyczyny usterki:

  • Poluzowane lub rozłączone przewody na silniku i w jego obrębie, mogą powodować jego nierówną pracę
  • Brak połączenia z dodatnim i ujemnym biegunem akumulatora samochodowego
  • Bardzo zabrudzony, lub zatkany filtr powietrza może doprowadzić do osłabienia silnika i nieprawidłowej pracy
  • Poluzowany pasek rozrządu

dlaczego silnik szarpie

Jak to się robi:

Jeżeli okaże się, że jest problem z paskiem rozrządu, mechanik przystąpi do jego wymiany. W celu sprawdzenia mocowań silnika, mechanik włącza bieg i rusza do przodu i do tyłu, obserwując zachowanie silnika i samochodu. Jeżeli wibracje ustąpią nagle po wrzuceniu na luz, będzie wiadomo, że powodują je w trakcie jazdy zużyte poduszki silnika.

Jak to jest ważne?

Biorąc pod uwagę, że szarpanie i wibracje silnika mogą powodować sprawny błahe, ale także bardzo poważne, warto jak najszybciej umówić się do mechanika na kontrolę i naprawę. Dodatkowo jazda z szarpiącym i wibrującym silnikiem to nic komfortowego, oraz może powodować stres i mniejsze skupienie na drodze.

 


Przeczytaj także

Usterki i ich objawy – musisz to wiedzieć

Jeśli posiadasz auto, prędzej, czy później dojdzie w nim do usterki. Czasem niewielkiej, innym razem poważnej. Samochód z reguły daje nam znak, że coś jest nie tak. Większość z nas jednak nie rozpoznaje typowym objawów awarii. Warto więc je poznać i zawczasu zdiagnozować problem.

więcej

Co zrobić, gdy musisz pompować pedał hamulca?

Co zrobić, gdy musisz pompować pedał hamulca?

 Konieczność pompowania pedału hamulca jest oznaką poważnej usterki układu hamulcowego. Kierowca powinien mieć możliwość natychmiastowego zatrzymania samochodu, a problem z pompowaniem pedału może być spowodowany zapowietrzonym układem, awarią pompy hamulcowej, czy niewłaściwy stan i poziom...

więcej

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Nagły problem z uruchomieniem samochodu to coraz rzadszy widok ze względu na postęp technologiczny. Mimo to, elektronika która z jednej strony czyni auta nowoczesnymi pojazdami, z drugiej strony utrudnia ich diagnostykę na poboczu drogi. Bez komputera diagnostycznego, niewiele można zdziałać w...

więcej

Jak ładować akumulator?

Jak ładować akumulator?

Chyba każdy posiadacz auta wie, czym skutkuje zostawienie w nim otwartych drzwi, włączonego światła, czy radia… Gdy akumulator się rozładuje, pozostaje już tylko sięgnąć po prostownik i uzbroić się w cierpliwość. Zanim jednak przystąpisz do tej prostej, jak się zdaje czynności, dobrze się do...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę