Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Nagły problem z uruchomieniem samochodu to coraz rzadszy widok ze względu na postęp technologiczny. Mimo to, elektronika która z jednej strony czyni auta nowoczesnymi pojazdami, z drugiej strony utrudnia ich diagnostykę na poboczu drogi. Bez komputera diagnostycznego, niewiele można zdziałać w dzisiejszych czasach.

 

Przyczyny nieodpalania silnika:

Jeżeli rozrusznik kręci, ale silnik nie odpala:

  • awaria pompy paliwa - uszkodzona pompa paliwa nie doprowadzi paliwa do silnika, mimo zatankowanego zbiornika.
  • awaria świecy zapłonowej - iskra w świecy zapłonowej inicjuje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Bez sprawnych świec zapłonowych silnik nie jest w stanie odpalić.
  • awaria rozrządu - pasek rozrządu wraz z pozostałymi elementami steruje m.in. zaworami. Uszkodzony rozrząd nie jest w stanie wysterować prawidłowo zaworów aby zaszły warunki do prawidłowego zapłonu paliwa. Co więcej, próby uruchomienia silnika z uszkodzonym rozrządem prawie na pewno doprowadzą do uszkodzenia silnika i bardzo kosztownego remontu.
  • awaria cewki zapłonowej - bez sprawnej cewki zapłonowej nie zostanie wytworzone odpowiednie napięcie do zasilenia świecy zapłonowej. Sytuacja analogiczna do uszkodzonej świecy - brak iskry = brak zapłonu.
  • awaria czujnika obrotu wału - jeżeli czujnik źle odczytuje informacje lub w ogóle nie działa, układ zapłonowy nie będzie mógł poprawnie pracować, co w konsekwencji uniemożliwi uruchomienie silnika.

Jeżeli nic się nie dzieje po przekręceniu kluczyka:

  • awaria akumulatora lub zaśniedziałe klemy - akumulator ma swoją ograniczoną żywotność, a klemy akumulatora mogą się poluzować lub skorodować, uniemożliwiając pobór prądu do rozruchu silnika.
  • awaria rozrusznika - dość popularna przyczyna braku reakcji na kręcenie kluczykiem w stacyjce. Jeżeli nie dzieje się kompletnie nic, a prąd płynie w układzie, to bardzo możliwe, że rozrusznik nadaje się do wymiany bądź regeneracji.
  • problem z zapłonem - może wynikać z braku połączeń w kostkach czy wiązkach przewodów.

Jeżeli podczas podczas rozruchu slychać zgrzyt:

  • uszkodzenie rozrusznika - zgrzyty podczas próby rozruchu to oznaki kończenia się rozrusznika. 

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Jak się naprawia usterkę:

Mechanik sprawdza układ zapłonowy, paliwowy, ładowania a następnie szuka uszkodzeń mechanicznych. Mechanik może spróbować uruchomić silnik na tzw. plaka. Polega to na wtryśnięciu gazu do dolotu. Jeżeli wtedy silnik odpali, oznacza to problem z układem paliwowym. 

Jak to jest ważne?

Samochód, którym nie można jeździć nie zagraża niebezpieczeństwu w ruchu, jednak zwlekanie z naprawą może powodować kolejne awarie. Nie bez powodu mówi się, że samochód od stania także się zużywa, dlatego najlepiej jak najszybciej umówić się do sprawdzonego serwisu samochodowego i przywrócić auto do życia.

 


Przeczytaj także

Typowe usterki silnika

Typowe usterki silnika

Silnik stanowi serce każdego samochodu. Aby jednak prawidłowo funkcjonowało, trzeba o nie dbać. Z reguły silniki benzynowe nie należą do problemowych, za to często usterkom ulega cały osprzęt wokół nich. Jakich awarii możesz się spodziewać? I co zrobić, gdy już się przydarzą?  

więcej

Co zrobić, gdy samochód nie ma mocy?

Co zrobić, gdy samochód nie ma mocy?

 Jazda samochodem z ograniczoną mocą silnika może być dość stresująca. Za brak mocy może odpowiadać wadliwy układ paliwowy, problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza, czy zatkany katalizator. Jazda z ograniczoną mocą i niesprawnymi elementami w którymś z układów może...

więcej

Używany Seat Ibiza III [2002-2008]: mały hatchback na różne okazje

Używany Seat Ibiza III [2002-2008]: mały hatchback na różne okazje

Ładny, stylowy i przede wszystkim tani samochód segmentu B, który będzie też niedrogi w utrzymaniu. Seat Ibiza III kosztuje nie więcej niż 15 tys. zł, a mnogość wersji pozwala znaleźć coś dla każdego i na każdą okazję. Zarówno dla tych, którzy potrzebują mało wymagającego serwisowo środka...

więcej

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Z pozoru niegroźny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania się silnika i w konsekwencji do poważnej usterki. Elementy najbardziej narażone na wycieki to: chłodnica, przewody chłodnicy, zbiorniczek wyrównawczy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę