Wymiana katalizatora

Katalizator jako zużywający się element układu wydechowego po kilku latach eksploatacji i przejechaniu ponad 100 tysięcy km nadaje się do wymiany. Jego zadaniem jest przemiana szkodliwych składników spalania w nieszkodliwe, co jest istotnie dla środowiska. W przypadku konieczności wymiany z reguły łapiemy się za głowę, ponieważ koszt tej usługi jest naprawdę duży. Nie trzeba się jednak od razu załamywać, ponieważ istnieją jeszcze inne, tańsze opcje.

wymiana katalizatora

Katalizator jest typowym elementem eksploatacyjnym, dlatego z czasem ulega zużyciu i wtedy trzeba go wymienić. Jest on niezbędnym elementem układu wydechowego, ponieważ w żadnym pojeździe spalanie nie jest stuprocentowe – w trakcie tego procesu powstają szkodliwe dla środowiska i ludzi składniki spalin. Badania wykazują, że urządzenie to może usunąć nawet 90% niepożądanych składników.

Można wyróżnić kilka rodzajów uszkodzeń katalizatora. Bardzo powszechne są usterki mechaniczne, o które nietrudno, ponieważ katalizator jest bardzo delikatnym urządzeniem z wkładem ceramicznym. Jeśli dojdzie do oberwania elementów wewnętrznych, usłyszysz podczas jazdy charakterystyczny metaliczny odgłos z okolic silnika. Często do tego typu awarii dochodzi w wyniku uderzenia lub wjechania w kałużę, gdy układ wydechowy jest rozgrzany.

W przypadku posiadania instalacji gazowej może dojść także do stopienia rdzenia katalizatora, co znacznie wpłynie na pracę silnika, a może ją wręcz uniemożliwić w wyniku całkowitego zapchania wydechu. Najmniej zauważalną usterką jest jednak zużycie elementu, które nie objawia się drastycznym spadkiem mocy silnika, ani dźwiękami wydawanymi przez układ. Zazwyczaj o konieczności wymiany dowiadujemy się więc w trakcie przeglądu, co oczywiście wymaga wykonania tej usługi.

Zanim kupisz nowy katalizator, musisz zdecydować, gdzie się wybrać. Możesz postawić na ASO, gdzie dostaniesz oryginalną część, dedykowaną dla twojego auta, ale usłyszysz kosmiczną cenę, która nieraz stanowi połowę wartości auta. Inną opcją jest postawienie na zamiennik, który często pochodzi od tego samego producenta, a jego cena będzie zdecydowanie niższa – niestety opcja ta jest dostępna tylko dla popularnych modeli aut. W przypadku pozostałych można wybrać katalizator uniwersalny, który ma przystępną cenę, a pasuje do wielu samochodów. Najtańsze zaczynają się już za 350zł. Do tego wystarczy doliczyć koszty robocizny u mechanika, co oscyluje w granicach 100-300zł. Zużyte katalizatory z reguły są poddawane recyklingowi, ponieważ można z niego odzyskać wiele substancji, które posłużą do produkcji nowych podzespołów.

Wymiana katalizatora jest konieczną czynnością w przypadku jego uszkodzenia. Pamiętaj, aby nigdy nie jeździć z tak poważnym defektem, ponieważ możesz doprowadzić do uszkodzenia silnika. Sam katalizator kosztuje wystarczająco dużo, lepiej więc unikać dodatkowych kosztów napraw. Wymiana jest na tyle skomplikowanym procesem, że nie powinno się wykonywać go samodzielnie. Zawsze wybieraj więc sprawdzonego fachowca, który zna się na rzeczy.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Audi A4 B6 - Cena wymiany rozrządu

Audi A4 B6 - Cena wymiany rozrządu

Generacja B6 produkowana była w latach 2000 - 2006. Stylistyka nie zmieniła się znacząco, ale samochód upodobnił się do większego i bardziej prestiżowego modelu A6. Do dyspozycji było 12 silników...

więcej

Co zrobić, gdy czuć zapach spalin w kabinie?

Co zrobić, gdy czuć zapach spalin w kabinie?

Obecność spalin w kabinie jest niebezpieczna dla zdrowia oraz wskazuje na problem występujący w samochodzie. Jeżeli kierowca lub pasażerowie odczuwają swędzenie oczu związane z gazami spalinowymi,...

więcej

Ford Focus Mk2 - Cena wymiany rozrządu

Ford Focus Mk2 - Cena wymiany rozrządu

 Ford Focus Mk2 pojawił się dwa lata przed zakończeniem produkcji swojego poprzednika. Sylwetka pojazdu niższej klasy średniej znacznie się zmieniła, kształty samochodu nabrały powagi. Do...

więcej

Audi A4 B5 - Cena wymiany rozrządu

Audi A4 B5 - Cena wymiany rozrządu

Produkcję Audi A4 B5 rozpoczęto w 1994, a zakończono 7 lat później, w 2001 roku. W międzyczasie w 1998 roku auto poddano faceliftingowi, gdzie zmieniono wygląd nadwozia. Audi A4 B5 dostępne było w...

więcej