Inne (roboczogodzina), cena

Średnia cena usługi: od 126,28 PLN do 217,82 PLN

Twój samochód nie pracuje jak należy? A może niepokoi Cię dziwne brzmienie silnika? Usuwanie wszelkich trudnych do rozpoznania usterek najlepiej zostawić doświadczonemu specjaliście. Niestety, udając się do warsztatu nigdy nie mamy pewności, ile będzie kosztowała usługa – rozbieżności bywają naprawdę spore. Ceny roboczogodziny potrafią się wahać od 50 zł do nawet 500! Jak w takiej sytuacji wybrać tani i dobry warsztat?

roboczogodzina

Różnice w kosztach pracy mechanika są zauważalne nie tylko między różnymi miastami, ale często także w ramach jednej okolicy. Wiele osób boi się, że nawet znalezienie niedrogiego fachowca w niczym nie pomoże – w końcu niska stawka roboczogodziny może wiązać się z dłuższym czasem naprawy, co w ostateczności nie oznacza wcale mniejszego kosztu usługi. Na szczęście nie jest to do końca prawda. W przypadku większości usterek producent danej części wyraźnie określa, ile powinien trwać czas naprawy – można to bez problemu sprawdzić. Nie może być więc tak, że wymiana filtra oleju, czy klocków hamulcowych będzie w warsztacie trwała pół dnia. Rozważny klient nie da się w takiej sytuacji nabić w butelkę.

W przypadku serwisów autoryzowanych mamy do czynienia ze specyficzną sytuacją – nawet w ramach jednej miejscowości ceny między nimi mogą się mocno różnić. W przypadku napraw powypadkowych cena usługi jest zależna także od konkretnego ubezpieczyciela auta. Jedne z największych stawek za roboczogodzinę wyznaczają serwisy BMW i Porsche, bowiem oscylują w granicach ok. 500zł. Z kolei w standardowych punktach w największych polskich miastach trzeba liczyć się z kosztem ok. 100zł/h. Wystarczy jednak oddalić się od tych miejscowości, a cena spada już o 20-25%.

Koszt roboczogodziny z reguły można sprawdzić w kosztorysie ubezpieczyciela, jeśli doszło do jakiejś szkody. Są one sporządzone na podstawie specjalnych programów, które mają gwarantować uczciwą wycenę. Niestety, są one stworzone na potrzeby ubezpieczycieli, a to sprawia, że przedstawione kwoty nieco mijają się z prawdą – wynika to z uprawnień rzeczoznawcy, który może wprowadzać korekty do wyceny. Stawki za roboczogodzinę są w takiej sytuacji często uśrednione.

Nie oznacza to jednak, że klient jest w takiej sytuacji bezradny. Kosztorys ubezpieczyciela można zakwestionować, nawet jeśli już otrzymaliśmy pieniądze. Może on mimo wszystko nie zmienić swojej wyceny, co wcale nie oznacza klapy. W takiej sytuacji dokonaj naprawy w wybranym przez siebie serwisie i weź fakturę za wykonane usługi. Jeżeli naprawa została dokonana z tytułu OC, dostaniesz zwrot różnicy.

Należy pamiętać, że koszt roboczogodziny jest różny w zależności od konkretnej usługi – inne stawki obowiązują za mechanikę samochodową, a jeszcze inne za elektromechanikę, czy naprawy blacharskie. Zostają w to wliczone bowiem koszty materiałów, a także prace przygotowawcze. Nie da się więc jednoznacznie określić tych kwot.

WYSZUKAJ NA MAPIE

Nasze porady

Skoda Octavia I - Cena wymiany rozrządu

Skoda Octavia I - Cena wymiany rozrządu

 Produkcję Skoda Octavia I rozpoczęto w 1996 roku. Samochód zaprojektowano w biurach koncernu Volkswagena. Model szybko zyskał na popularności w Europie, przez co nadano mu tytuł bestsellera....

więcej

Skoda Superb I - Cena wymiany rozrządu

Skoda Superb I - Cena wymiany rozrządu

 Skodę Superb pierwszej generacji zaprezentowano po raz pierwszy w 2001 roku. Pojazd był dostępny jedynie w wersji sedan. Miał wspólną płytę podłogową koncernu Volkswagen AB razem z...

więcej

Skoda Fabia (II, III) - Cena wymiany rozrządu

Skoda Fabia (II, III) - Cena wymiany rozrządu

Skoda Fabia to auto klasy aut miejskich segmentu B, które jest produkowane od 1999 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback, sedan i kombi....

więcej

Skoda Fabia I - Cena wymiany rozrządu

  Produkcję Skoda Fabia I rozpoczęto w 1999 roku, a zakończono w 2008. Pojazd zastąpił przestarzały model Felicia. Skoda dostępna była w trzech wariantach: hatchback, kombi oraz sedan. W 2004...

więcej