Centralne zamki

Ile kosztuje naprawa lub montaż zamka centralnego?

 Montaż zamka centralnego może kosztować w granicach 300-600 zł. Najprostsze mechanizmy uniwersalne kosztują 70 - 200 zł. Pozostała kwota to robocizna. zamontowanie centralnego zamka w prostym samochodzie jest stosunkowo łatwe, jednak jeżeli ktoś nie ma żadnej wiedzy na temat elektryki, nie powinien próbować. w końcu chodzi o zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Błędy we wiązce elektrycznej mogą doprowadzić do np. samoistnego otwierania się auta. 

Naprawy wiążą się z zakupem uszkodzonego elementu + opłaceniem czasu pracy elektryka. Ta regulowana jest przez stawkę roboczogodzinową. Przykładowe ceny części zamka centralnego przedstawiono poniżej.

Centralny zamek - Cennik
Część Cena
Siłownik oryginalny od 50 do 100 PLN
Siłownik uniwersalny ok. 10 PLN
Centralka sterująca oryginalna od 15 do 200 PLN
Centralka sterująca uniwersalna od 20 do 60 PLN
Wiązka przewodów oryginalna od 40 do 500 PLN
Wiązka przewodów uniwersalna  ok. 15 PLN
Zleć naprawę zamka centralnego
Białystok Bydgoszcz Gdańsk
Gorzów Wlkp. Katowice Kielce
Kraków Lublin Łódź
Poznań Szczecin Toruń
Warszawa Wrocław Zielona Góra

centralne zamki

Jak działa centralny zamek?

Kluczyk z wbudowanym pilotem lub pilotem oddzielnym posiada nadajnik. Po kliknięciu przycisku sygnał wysłany zostaje z kluczyka do centralki sterującej zabudowanej wewnątrz auta. Centralka odczytuje komendę otwarcia drzwi lub bagażnika, wysyłając tym samym sygnał do zasilenia siłowników znajdujących się w drzwiach. Siłowniki pociągają za cięgna odblokowując lub blokując drzwi.

Najczęstsze powody uszkodzenia zamka centralnego:

  • Wypalony bezpiecznik: Bezpiecznik jest to opornik, który działa jak elektryczne zabezpieczenie zamka. Przyjmuje on duże dawki prądu elektrycznego i przemienia je w mniejsze, bardziej kontrolowalne dawki elektryczności, które siłownik zamku centralnego może odebrać. Wypalenie bezpiecznika nie jest wcale zjawiskiem rzadkim. Wypalony bezpiecznik sprawia, że prąd przestaje płynąć w systemie zamka, co sprawia, przez co przestaje on działać i staje się bezużyteczny.
  • Zepsuty przełącznik zasilania zamka: Przełącznik zasilania zamka jest dosyć prostym przełącznikiem elektrycznym. Reaguje on na wciśnięcie przycisków włącz/wyłącz wysyłając prosty sygnał to siłownika zamku. Podobnie jak przełącznik światła, przełącznik zasilania może się zużyć w wyniku częstego używania.
  • Zakłócenia w siłowniku zamka centralnego: Siłownik zamka centralnego jest tą częścią systemu, która faktycznie kontroluje zamki w drzwiach. Siłownik złożony jest z zestawu kół zębatych oraz mechanizmu zębatkowego, które otwierają zamki. Kiedy siłownik otrzymuje sygnał od przełącznika zasilania zamka, mały silniczek zaczyna obrazać koła zębate. Mechanizm zębatkowy jest w stanie przekształcać ruch obrotowy w ruch pionowy, który zamyka i otwiera zamki. Tak jak w przełączniku zasilania, mogą wystąpić usterki w działaniu siłownika zamka centralnego w skutek częstego używania.

Doświadczony mechanik często po samym dźwięku dochodzącym z zamka centralnego potrafi stwierdzić, czy problem leży w bezpieczniku, w przełączniku zasilania czy w siłowniku zamka centralnego. Po zdiagnozowaniu usterki systemu, element powodujący usterkę zostaje wymieniony. W rzadkich przypadkach zepsuty siłownik zamka może zostać naprawiony, jednak przeważnie każda z części systemu musi zostać zastąpiona nową, jeśli nie działa poprawnie.

Montaż centralnego zamka krok po kroku

  1. Dobór odpowiedniego zestawu zamka centralnego do auta
  2. Demontaż boczków drzwi
  3. Montaż siłownika w odpowiednim miejscu we wnęce drzwi
  4. Podłączenie cięgien siłownika do mechanizmu zamka
  5. Kontrola opuszczania szyby (czy nie uderzy w siłownik)
  6. poprowadzenie przewodów z siłownika przez otwór przy zawiasach do wnętrza kabiny
  7. Montaż centralki np. w okolicy kolumny kierowniczej
  8. Podłączenie zasilania centralki
  9. Podłączenie siłowników do centralki
  10. Montaż boczków drzwi
  11. Test zamka centralnego

Gdzie naprawić zamek centralny?

Nie każdy serwis zajmuje się naprawą zamków centralnych. Mimo przewagi elektryki nad mechaniką w zamku centralnym, nie potrzebny jest do tego wysoko wykwalifikowany elektryk. Mechanik amator, który potrafi czytać schematy elektryczne bez problemu powinien poradzić sobie z naprawą wadliwego elementu. Aby nie narobić większych szkód, warto oddać auto do rekomendowanego specjalisty w okolicy.

Napraw zamek centralny w Twojej okolicy
Białystok Bydgoszcz Gdańsk
Gorzów Wlkp. Katowice Kielce
Kraków Lublin Łódź
Poznań Szczecin Toruń
Warszawa Wrocław Zielona Góra

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

BMW X3 E83 - Cena wymiany rozrządu

BMW X3 E83 - Cena wymiany rozrządu

 Generacja E83 produkowana była w latach 2003-2010 przechodząc facelifting w 2006 roku. BMW X3 to pośredni model w gamie SUV pomiędzy mniejszym X1, a większym X5. W ofercie znalazło się 6...

więcej

Awaria centralnego zamka

Awaria centralnego zamka

Centralny zamek to absolutne must have dla każdego szanującego się posiadacza auta. Użytkowanie tego ulepszenia znacznie poprawia komfort życia. Niestety, element ten ulega często usterkom, które...

więcej

BMW Serii 5 E39 - Cena wymiany rozrządu

BMW Serii 5 E39 - Cena wymiany rozrządu

 BMW Serii 5 E39 to kolejny pojazd w grupie premium należący do klasy wyższej średniej. Do sprzedaży trafił z dwóch wersjach nadwozia: sedan i kombi. Topowa wersja określana została...

więcej

BMW X3 F25 - Cena wymiany rozrządu

BMW X3 F25 - Cena wymiany rozrządu

  Generacja F25 produkowana była w latach 2010-2017. BMW X3 to pośredni model w gamie SUV pomiędzy mniejszym X1, a większym X5. Z racji zwiększenia rozmiarów samochodu, model upodobnił się do...

więcej