Dorabianie kluczy samochodowych

Ile kosztuje dorobienie kluczyka

Usługa dorobienia kluczyka składa się z kilku czynności i elementów. Każda z nich jest odpowiednio wyceniona, dlatego im bardziej zaawansowany kluczyk, a tym samym procedura związana z jego dorobieniem, tym wyższy koszt. Poniżej przedstawiono ceny samego kluczyka, którego cena różni się w zależności od sposobu kodowania, czy też typu grota itd. Cena całkowita będzie ulegała zmianie w zależności od tego czy jest robiona kopia z kluczyka oryginalnego, czy odtworzenie zgubionego klucza na podstawie zamka auta oraz od ilości zabezpieczeń w systemie pokładowym. 

Miasto Kodowanie stałe Kodowanie zmienne Lista serwisów 
 Białystok 125-140 PLN 205-225 PLN Wybierz serwis
 Bydgoszcz 135-160 PLN 210-240 PLN Wybierz serwis
 Gdańsk 145-165 PLN 220-245 PLN Wybierz serwis

 Gorzów Wlkp.

135-155 PLN 180-210 PLN Wybierz serwis
 Katowice 130-150 PLN 190-225 PLN Wybierz serwis
 Kielce 125-140 PLN 200-220 PLN Wybierz serwis
 Kraków 135-150 PLN 215-250 PLN Wybierz serwis
 Lublin 125-145 PLN 200-225 PLN Wybierz serwis
 Łódź 135-155 PLN 220-245 PLN Wybierz serwis
 Olsztyn 115-125 PLN 200-230 PLN  Wybierz serwis
 Poznań 135-150 PLN 220-240 PLN Wybierz serwis
Szczecin 140-155 PLN 220-245 PLN Wybierz serwis
Toruń 125-145 PLN 210-235 PLN Wybierz serwis
Warszawa 150-170 PLN 225-290 PLN Wybierz serwis
Wrocław 135-155 PLN 210-270 PLN Wybierz serwis
Zielona Góra 130-150 PLN 200-230 PLN Wybierz serwis

Kiedy odwiedza się punkty dorabiania kluczy samochodowych?

Istnieje kilka głównych sytuacji w których kierowcy szukają serwisów zajmujących się naprawą i dorabianiem kluczyków samochodowych.

  • Uszkodzony pilot - pilot w kluczyku lub osobny pilot zamka centralnego może ulec awarii. Przyciski potrafią się wygnieść, płytka ze ścieżkami elektronicznymi może pęknąć, lub cały pilot może się uszkodzić na skutek upadku.
  • Brak reakcji zamka centralnego - z reguły przyczyną jest rozładowana bateria w pilocie. Jej wymiana zajmuje chwilę, a czasami można wykonać to nawet samodzielnie. Zdarza się jednak, że po wymianie baterii trzeba przyuczyć pilot do samochodu. 
  • Dorobienie kluczyka kopii - to popularniejszy i tańszy wariant dorabiania kluczyka. Zdarza się, gdy zakupiony samochód używany ma tylko jeden kluczyk. W przypadku jego zgubienia lub zniszczenia, właściciel auta będzie miał poważne problemy. Dlatego warto zabezpieczyć się dorabiając dodatkowy kluczyk.
  • Odtworzenie jedynego kluczyka - to najdroższa operacja, głównie dlatego, że wymaga podania indywidualnego kodu kluczyka. Jeżeli kierowca nie posiada tej informacji, musi wykupić klucz od producenta przez ASO. Dorobienie kluczyka pod zamek może kosztować nawet ponad 1000 zł.
  • Zablokowanie zamka - zaleca się przynajmniej raz na 3 miesiące otworzyć auto mechanicznie kluczykiem, a nie pilotem. Ma to na celu rozruszanie mechanizmu, który nieużywany może się zablokować. Odblokowanie mechanizmu i nasmarowanie zamka może pozbawić kierowcę auta na kilka godzin, a usługa wynieść kolejne ok. 100 - 150 zł. Najgorzej jednak będzie, gdy rozładuje się akumulator i kierowca nie będzie mógł otworzyć auta.
  • Zablokowanie kluczyka zgubionego/skradzionego - nowoczesne auta wyposażone są w kluczyki przechowujące wiele informacji, nawet takich jak przebieg auta czy st

dorabianie kluczy samochodowych

Dorobienie kluczyka samochodowego krok po kroku

Wyróżnia się dwie główne metody dorabiania kluczyka. Czysto mechaniczną, gdzie do duplikacji klucza używa się kopiarki, oraz automatyczną/elektroniczną przy użyciu frezarki. 

  1. Dostarczenie oryginalnego kluczyka do firmy dorabiającej klucze
  2. Odczytanie typu oprogramowania i kodu kluczyka
  3. Dopasowanie typu kluczyka
  4. Skanowanie i zapisanie kształtu grotu kluczyka oryginalnego 
  5. Podmiana kluczyka oryginalnego na dorabiany we frezarce
  6. Frezowanie nowego grotu kluczyka dodatkowego
  7. Programowanie transpondera w nowym kluczyku
  8. Zapisywanie nowego kluczyka w systemie samochodu (w nowszych autach)

Co to jest immobilizer?

Immobilizer to elektroniczna blokada zapłonu. W pojeździe znajduje się centralka sterująca, która reaguje na obecność transpondera. Transponder to malutka pastylka z zaprogramowanym kodem, który odczytywany jest przez centralkę, gdy klucz znajduje się w pobliżu. Blokada zapłonu zostaje dezaktywowana i silnika udaje się uruchomić. W przypadku błędów w komunikacji, czyli problemów z immobilizerem, zapłon zostanie uruchomiony, rozrusznik zacznie kręcić wałem korbowym, jednak silnika nie uda się uruchomić. Pojawić się powinna przy okazji kontrolka immobilizera w postaci kluczyka na desce rozdzielczej.

Gdzie dorobić kluczyk samochodowy z immobilizerem?

Znajdź serwis w Twojej okolicy
Białystok Bydgoszcz Gdańsk
Gorzów Wlkp. Katowice Kielce
Kraków Lublin Łódź
Poznań Szczecin Toruń
Warszawa Wrocław Zielona Góra

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Suzuki SX4 (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Suzuki SX4 (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Suzuki SX4 to auto klasy miejskiej segmentu B, które jest produkowane od 2006 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu crossover. Głównymi konkurentami...

więcej

Zatrzaśnięte auto - co robić?

Zatrzaśnięte auto - co robić?

Śpieszysz się do pracy lub na spotkanie i niestety, w wyniku chwilowej nieuwagi, kluczyki zostają zatrzaśnięte wewnątrz samochodu. Zapasowych nie masz, a na wzywanie pomocy brakuje ci czasu. Poza...

więcej

Nissan Note (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Nissan Note (I, II) - Cena wymiany rozrządu

Nissan Note to auto klasy aut miejskich segmentu B, które jest produkowane od 2006 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu minivan i hatchback. Głównymi...

więcej

Kia Ceed (I, II, III) - Cena wymiany rozrządu

Kia Ceed (I, II, III) - Cena wymiany rozrządu

Kia Ceed to auto kompaktowe segmentu C, które jest produkowane od 2006 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback i kombi. Głównymi konkurentami...

więcej