Co zrobić, gdy sprzęgło nie rozłącza się całkowicie?

Problem z niezupełnie rozłączającym się sprzęgłem przybiera na sile z biegiem czasu. Powodować to może rozciągnięta linka sprzęgła, nieszczelny układ hydrauliczny, rozregulowana linka, czy zamontowane nieodpowiednie elementy w układzie. Jazda z niesprawnym sprzęgłem wpływa dodatkowo na zużycie współpracujących sąsiednio elementów, dlatego lepiej nie zwlekać z jego naprawą.

Sprzęgło jest elementem umożliwiającym zmianę biegów w samochodzie. Wciskając pedał sprzęgła, odsuwamy tarczę dociskową, rotacja zostaje zatrzymana a kierowca ma możliwość zmienić bieg na wyższy lub niższy nie wyrządzając szkód. Gdy kierowca odpuści pedał sprzęgła, tarcza dociskowa ponownie zostaje przyciśnięta do tarczy sprzęgłowej i inicjuje ponowne przenoszenie ruchu obrotowego. Są jednak sytuacje, w których sprzęgło nie wysprzęgla się całkowicie.

 

Jak to działa:

W skrócie, działanie sprzęgła oparte jest o zjawisko tarcia. Gdy pedał sprzęgła zostaje wciśnięty, wprawiony w ruch zostaje wysprzęglik, który może działać za pomocą kabla, lub przewodu hydraulicznego, w zależności od zastosowanej technologii. W kolejnym etapie powoduje to wciśnięcie sprężyny centralnej i odsunięcie docisku od sprężyny. Odwracając ruch, gdy kierowca puszcza sprzęgło, tarcza dociskowa zostaje zetknięta z tarczą sprzęgłową i przenoszenie ruchu powraca.

sprzęgło

Z uwagi na pracę sprzęgła w oparciu o tarcie, elementy te podlegają znacznemu zużyciu. Największemu zużyciu ulega tarcza sprzęgła. Okładzina cierna zamontowana na tarczy jest bardzo podobna do tej stosowanej w klockach hamulcowych. Akurat ślizganie się sprzęgła z powodu zużytej okładziny nie jest powodem niecałkowitego rozłączania sprzęgła, za to powodują to inne usterki.

Dlaczego sprzęgło nie rozłącza się całkowicie?

  • Rozciągnięta/uszkodzona linka sprzęgła – jeżeli linka jest rozciągnięta lub uszkodzona, sprzęgło nie zostanie do końca rozłączone. Usterka ta postępuje, także z czasem czuć coraz większy problem z rozłączeniem układu.
  • Nieszczelny układ hydrauliczny – jeżeli samochód wyposażony jest w układ hydrauliczny, może się okazać, że wysprzęglik lub pompa sprzęgła ma wyciek. Z tego powodu nie zostanie uzyskane odpowiednie ciśnienie do pełnego wysprzęglenia.
  • Rozregulowana linka – Poprawnie wyregulowana linka gwarantuje odpowiednie wysprzęglanie. Jej rozregulowanie zmieni skok sprzęgła powodując np. niecałkowite wysprzęglanie.
  • Montaż nieodpowiednich elementów – Jeżeli sprzęgło jeszcze niedawno pracowało poprawnie, to może w ostatnim czasie przeprowadzano naprawy związane z którymś z jego elementów. Niepoprawnie dobrany element może powodować problem z pełnym wysprzęglaniem.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza pracę sprzęgła, całego układu, linek i przewodów hydraulicznych. Może być także wymagana jazda testowa w celu zidentyfikowania usterki.

Jak to jest ważne?

Jeżeli sprzęgło nie daje się wysprzęglić, oznacza to, że tarcza sprzęgłowa i tarcza dociskowa nie jest dostatecznie oddzielona. Jazda z taką usterką nie tylko wpływa na dodatkowe zużycie elementów sprzęgła, ale także np. wałków przenoszących moment obrotowy z silnika do skrzyni biegów.

 


Przeczytaj także

Seat Toledo (II, III, IV) - Cena wymiany sprzęgła

Seat Toledo (II, III, IV) - Cena wymiany sprzęgła

Seat Toledo był najpierw zaliczany jako auto kompaktowe segmentu C, a potem jako auto klasy miejskiej segmentu B, które jest produkowane od 1991 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu minivan, liftback i sedan. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen...

więcej

Volkswagen Up! - Cena wymiany sprzęgła

Volkswagen Up! - Cena wymiany sprzęgła

Volkswagen Touran to auto typu minivan klasy średniej segmentu D, który produkowany jest od 2003 do dzisiaj. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu mvan. Głównymi konkurentami modelu jest Citroen C4 Picasso, Ford C-Max, Opel Zafira i Renault Scenic. Volkswagen...

więcej

Volvo S60 (I, II) - Cena wymiany sprzęgła

Volvo S60 (I, II) - Cena wymiany sprzęgła

Volvo S60 to auto klasy średniej segmentu D, które jest produkowane od 2000 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu sedan i kombi. Głównymi konkurentami modelu jest Audi A4, BMW serii 3, Mercedes-Benz Klasy C, Saab 9-3 i Lexus IS. Volvo S60 pojawia się z...

więcej

Peugeot Partner (I, II) - Cena wymiany sprzęgła

Peugeot Partner (I, II) - Cena wymiany sprzęgła

Peugeot Partner to auto klasy kompaktowej segmentu C, które jest produkowane od 1996 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu kombivan i furgon. Głównymi konkurentami modelu jest Dacia Dokker, Fiat Doblo, Opel Combo, Renault Kangoo i Volkswagen Caddy....

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę