Co zrobić, gdy klocki hamulcowe ścierają się zbyt szybko?

 Klocki hamulcowe to element eksploatacyjny podlegający okresowej wymianie, jednak ich zbyt szybkie zużycie świadczy o problemie z układem hamulcowym. Usterka może być spowodowana przez skorodowane trzpienie zacisków hamulcowych, nadmierne zużycie tarczy hamulcowej, zastosowanie produktów o niskiej jakości, czy nieszczelny tłoczek w zacisku. Jazda z niesprawnym układem hamulcowym jest niebezpieczna, dlatego zaleca się jak najszybszą wizytę w warsztacie samochodowym.

 Współczesne hamulce tarczowe są znacznie lepsze od starych hamulców bębnowych pod wieloma względami. Oferują dużo lepszą siłę hamowania, oraz mogą być wyposażone w systemu antyblokujące (ABS), podnosząc poziom bezpieczeństwa. Mimo to, mają też swoje słabe punkty. Klocki hamulcowe zużywają się szybciej niż szczęki hamulcowe stosowane w bębnach. W związku z tym, jeżeli klocki hamulcowe zużywają się ponad przeciętnie szybko, warto jak najszybciej zdiagnozować problem, zanim cała starta zostanie cała okładzina cierna.

 

Jak to działa:

Klocki hamulcowe są elementem, który najaktywniej bierze udział w procesie hamowania. Ich zużycie jest normalnym, przewidzianym zjawiskiem. Zasada działania tarczowego układu hamulcowe jest dość prosta i łatwa w zrozumieniu.

Standardowy zestaw hamulca tarczowego składa się z zacisku, dwóch klocków hamulcowych i tarczy hamulcowej (na każde koło). Gdy kierowca naciska pedał hamulca, płyn hamulcowy zostaje przeciśnięty z pompy hamulcowej do zacisku hamulcowego. Tłoczek znajdujący się w zacisku hamulcowym zaczyna napierać na klocki hamulcowe umieszczone po obu stronach tarczy hamulcowej, powodując tarcie. Podczas procesu hamowania tarcie zostaje zamienione w ciepło, a drobinki startej okładziny ciernej klocków hamulcowych przedostają się do środowiska.

Po tysiącach takich procesów okładzina cierna klocków zostaje wytarta, dlatego producent przewidział interwały ich wymiany. Oczywiście ilość możliwych do przejechania kilometrów zależeć będzie od stylu jazdy i nawyków. Jeżeli samochód jest używany głównie w mieście, gdzie bardzo często hamuje się i przyspiesza, należy spodziewać się dużo szybszego zużycia klocków hamulcowych.
Jeżeli klocki hamulcowe zużywają się jednak w ponad przeciętnym tempie, może być to spowodowane kilkoma czynnikami.

wymiana tarcz hamulcowych

Dlaczego klocki ścierają sie zbyt szybko?

  • Niepoprawny styl jazdy – opisywanie zjawisko tyczy się jedynie złych nawyków jazdy z automatyczną skrzynią biegów. Zdarzają się kierowcy, którzy używają obu stóp do operowania pedałami. Prawą nogą przyspieszają, a lewą hamują. Warto pamiętać, że jakikolwiek kontakt nogi z pedałem hamulca, nawet minimalny, powoduje zbliżenie klocków do tarczy hamulcowej. Jazda z opartą lewą nogą o pedał hamulca w bardzo krótkim czasie doprowadza do zużycia klocka, a dodatkowo może wystąpić przegrzanie tarczy hamulcowej, której kolor zmieni się na niebieski.
  • Skorodowane trzpienie zacisków hamulcowychZacisk hamulcowy powinien pracować gładko i płynnie przez cały czas. Jeżeli trzpień skoroduje, zacisk przestanie płynnie pracować. W efekcie, klocek może nie zostać całkowicie cofnięty i z jednej strony będzie cały czas stykał się z tarczą hamulcową, powodując jego przyspieszone zużycie.
  • Nadmierne zużycie tarczy hamulcowej – w prawidłowo działającym układzie hamulcowym tarcze hamulcowe powinny być gładkie i mieć taką samą grubość z obu stron (tarcze wentylowane). Jeżeli na tarczach hamulcowych widać przetłoczenia, ubytki, przepalenia i tarcze nadają się do wymiany, będą one nadmiernie zużywać także klocki hamulcowe.
  • Zastosowanie tanich klocków hamulcowych – zakres cen klocków hamulcowych jest ogromny, a większość kierowców zostaje przekonana do zakupu teoretycznie tego samego produktu po najniższych kosztach. Niestety, najtańsze klocki hamulcowe nie wytrzymają na długo. Niektóre klocki hamulcowe mogą zawierać nawet opiłki metalu, które mogą uszkodzić powierzchnię tarczy hamulcowej. Często pozorna oszczędność pociąga za sobą droższe naprawy w późniejszym okresie.
  • Nieszczelna uszczelka tłoczka zacisku hamulcowego – cylinderki wprawiane są w ruch za pomocą płynu hamulcowego. Jeżeli jednak ich uszczelki nie są szczelne, płyn nie będzie w stanie prawidłowo poruszać cylinderkami. Dodatkowo wyciek może spowodować, że cylinderki nie cofają się po hamowaniu, utrzymując cały czas klocki w kontakcie z tarczą. W ten sposób dojdzie do bardzo szybkiego zużycia okładziny ciernej.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza stan zarówno tarcz hamulcowych jak i klocków. Następnie sprawdza się szczelność i stan przewodów hamulcowych, zacisków, tłoczków itd. Prawdopodobnie mechanik będzie musiał zdjąć koła z samochodu, aby przeprowadzić dokładną diagnostykę.

Jak to jest ważne?

Jeżeli klocki hamulcowe ulegają szybkiemu zużyciu, to koszty eksploatacji samochodu mogą drastycznie wzrosnąć. Dodatkowo bez sprawnego układu hamulcowego, jazda samochodem nie jest bezpieczna. Układ hamulcowy powinien być kontrolowany podczas każdej obsługi pojazdu, a kierowca powinien znać jego stanu w każdej chwili.

 


Przeczytaj także

Seat Ibiza (IV, V) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Seat Ibiza (IV, V) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Seat Ibiza to auto klasy miejskiej segmentu B, które jest produkowane od 1984 roku. Do dnia dzisiejszego powstało 5 generacji modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback i sedan. Głównymi konkurentami modelu jest Ford Fiesta, Kia Rio, Peugeot 208 i Renault Clio. Seat Ibiza pojawia się z napędem...

więcej

Peugeot 307 II - Cena wymiany filtra paliwa

Peugeot 307 II - Cena wymiany filtra paliwa

 Drugą generację Peugeota 307 produkowano w latach 2005 – 2012. Samochód należy do segmentu C, czyli niskiej klasy średniej. Auto uzyskało tytuł Samochodu Roku 2002. Wygląd nadwozia 307 II zmienił się po liftingu, który przeprowadzono w 2005 roku. Do wyboru były 4 silniki benzynowe od 88KM...

więcej

Volvo V60 I - Cena wymiany klocków hamulcowych

Volvo V60 I - Cena wymiany klocków hamulcowych

Volvo V60 to auto klasy średniej segmentu D, które jest produkowane od 2011 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 2 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu sedan i kombi. Głównymi konkurentami modelu jest Audi A4, BMW serii 3, Mercedes-Benz Klasy C i Lexus IS. Volvo V60 pojawia się z napędem...

więcej

Chevrolet Aveo T200 - Cena wymiany klocków hamulcowych

Chevrolet Aveo T200 - Cena wymiany klocków hamulcowych

  Chevrolet Aveo to miejski model segmentu B. Gdy Daewoo zajęte zostało przez Chevroleta, mniejszy model Aveo zastąpił popularnego Lanosa. Jego produkcja rozpoczęła się w 2002 roku i trwa do dziś, chociaż obecnie w salonach znajdziemy najnowszą trzecią generację T300. Omawiany model T200...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę